A. KADİR EKİNCİ

“Fotoğraf tek başına bir seferdir”
Robert FRANK

A.Kadir Ekinci, Kars doğumlu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi.1992 yılından beri Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesi olan Ekinci, yönetim ve danışma kurullarında görev aldı. GAP Güneydoğu Anadolu’da İnanç ve İnanışlar Projesi gibi AFSAD’ın düzenlediği birçok projede yer aldı.

Siyah beyaz fotoğraflarından oluşan “Sessiz Işık”, ”Uzak Işık” ve “Mal Meydanı” adlı kişisel sergileri; Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapıldı. “Sessiz ve Uzak Işık” adlı albümü 2010 yılında, “Mal Meydanı” adlı albümü ise 2018 yılında yayımlandı.

1999 yılında FIAP 25. Uluslararası siyah/beyaz baskı bienalinde Ülkemize Dünya kupası kazandıran ekipte yer aldı. 2002 yılında Sanat Kurumu tarafından “Yılın Övgüye Değer Sanatçı” ödülüne layık görüldü. 2012 yılında 15. Devlet Fotoğraf Yarışması başarı ödülünü ve 2013 yılında Şinasi Barutçu Kupa ödülünü kazandı.

Doğduğu köydeki evinin damından süzülen güçlü ama sessiz ışığın peşine düştü. Bu onun Sessiz Işık sergisini yapmasına temel oluşturdu.

Işıklar toplamaya devam ediyordu. Karanlıklardan korktuğu için belki de. Işıkla kendini daha özgür ve güvende, daha kendisi gibi hissettiği için hayatı olduğu gibi tanımak, hayatın içine girmek onun üstesinden gelmek, karanlıkları yenmek umuduyla basıyordu deklanşöre.

Işığı olan bir hayatı düşleyerek, yeniden doğduğu kente Kars’a döndü. Kentin sessiz ve güçlü ışığı onu bekliyordu. Uzaklardan geliyordu, soğuktu, biraz ürkek ama gizemli olsa bile hayatı ısıtıyordu.

Mal Meydanı çalışması için bir kez daha memleketi Kars’a dönüyor. Kars’ın en önemli ticari merkezlerinden biri ve yaşamın bir parçası halindeki hayvan pazarını, yeni yerine taşınmadan önce var olan nostaljisiyle birlikte fotoğraf karelerine taşıyor.

En eski yerleşimlerden biri olarak; tarihi, mimari, kültürel ve sosyal bakımdan zengin bir kent Kars. Bu kentin görsel anlamda çok büyüleyici olduğunu, her mevsimde, her tarihi mekan da duyduğu yaşanmışlık duygusunu fotoğraflarına taşıyıp, içinden geldiği toplumsal kültüre fotoğrafik bir dille tanıklık etmeye çalışıyor.
Fotoğrafa başladığı günden beri ışığın gücüne inandı. Çocukluğunun geçtiği yerlerdeki gizemli sessizlikte başlayan öykülerini, “Sessiz Işık”, “Uzak Işık” ve “Mal Meydanı” adlı sergileri ile anlatan Ekinci, ışık’la çıktığı bu yolculukta önü aydınlanıncaya kadar, ışık’la alıp başını gitmeyi, hep gitmeyi düşlüyor.